Fight Of Characters RO
Bine ati venit pe FOCSRO, daca doriti sa vedeti tot continutul forum-ului va rugam sa va faceti cont, daca nu aveti deja unul.
Fight Of Characters RO
Bine ati venit pe FOCSRO, daca doriti sa vedeti tot continutul forum-ului va rugam sa va faceti cont, daca nu aveti deja unul.
Fight Of Characters RO
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Find your own FOC-ing style.
 
HomePortalGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Fate/Stay Night

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Serynh
Newbie
Newbie



Posts : 13
Join date : 2011-01-02

Fate/Stay Night Empty
PostSubject: Fate/Stay Night   Fate/Stay Night EmptySat Jan 08, 2011 2:39 pm

un topic care cred ca ar merita pe aici, avand in vedere cat de buna e saber in FOCs (si cam orice alta harta).

primul lucru care trebuie stiut: Fate/Stay Night, ca si anime, e un cross pe 3 arc-uri: unlimited blade works (povestea lui archer), heaven's fall (razboiul graalului daca tin eu minte bine) si fate (de unde vine si numele anime-ului). cel mai bun mod sa le vedeti pe toate 3 ar fi sa jucati Fate/Stay Night cu patch-ul Realta Nua (e visual novel, nu joc... o sa vedeti diferenta daca o sa jucati).
http://vndb.org/v11

ca sa nu se faca vreo confuzie: atat anime-ul cat si manga vin din joc si nu invers. ca un anime sa vina de la un joc, e cat se poate de comun dar un manga, ceva mai rar. ca sa intelegi fiecare caracter din FSN ar trebui sa joci Realta Nua de vreo 5-6 ori cu un walkthrough langa tine ca sa treci prin fiecare arc si sa vezi povestea fiecarui caracter.

FSN, ca si anime, e de fapt Saber arc. Arturia Pendragon, sau Saber. detinatoarea de drept a sabiei "excalibur" si a tecii "avalon". si acum, hai la discutii despre orice doriti voi. de la VN, la Manga sau anime (doar FSN si UBW acum din moment ce FSZero apare undeva anul asta... nu se stie cand exact).
Back to top Go down
Archer
Staff
Staff
Archer


Posts : 80
Join date : 2010-12-23
Location : UBW

Fate/Stay Night Empty
PostSubject: Re: Fate/Stay Night   Fate/Stay Night EmptySun Jan 09, 2011 5:44 am

Este Heaven's Feel si nu e vorba despre razboi ci despre Sakura, numai despre Sakura. Este cel mai ciudat arc si singurul in care Shirou atinge nivelul maxim de GAR(cu putin ajutor indirect de la Archer). Eu zic ca UBW a fost cel mai tare arc si va ramane.

Este si fan-sequel Fate/Hollow Ataraxia, nu este cu razboi dar mai mult de comedie si contine minigameuri(faza penala dintr-un minigame cand Ilya mergea cu un buldozer numit BerserCar)
Back to top Go down
Serynh
Newbie
Newbie



Posts : 13
Join date : 2011-01-02

Fate/Stay Night Empty
PostSubject: Re: Fate/Stay Night   Fate/Stay Night EmptySun Jan 09, 2011 12:37 pm

heaven's feel? curios. mie mi s-a zis ca se numeste heaven's fall si e partea de la sfarsit (razboiul graalului nr.4 si nr.5). meh, macar mai aflu ceva nou.

scuze doar ca in afara de VN si anime/OVA nu am vazut/citit pur si simplu pt ca adorm in cateva secunde... mai mult de plictiseala desigur. desi, doar pt a vedea BerserCar chiar as sta sa rasfoiesc fate/hollow ataraxia.

Spoiler:

si apropos, semnatura ta nu e completa. rugaciunea lui archer mai are inca 2 proverbe. Eclipse parca o avea tradusa cum trebuie... nu mai tin minte exact care fansub group avea varianta buna pt ca majoritatea s-au multumit cu o traducere mot-a-mot in loc sa puna proverbe. stiu ca la un moment-dat cineva a explicat toata rugaciunea lui si a zis ca fiecare linie e defapt cate un proverb al fierarilor (sword-makers) din cateva tari din asia. desi, e posibil sa ma insel amarnic la capitolul asta.

Spoiler:

daca vrei, iti trimit Realta Nua pt PC prin PM. nu am cum sa-ti trimit varianta de PS, nu de alta dar nu cred ca ai PlayStation din asia sau cum sa intelegi ce spun ei (sau scriu).
Back to top Go down
Archer
Staff
Staff
Archer


Posts : 80
Join date : 2010-12-23
Location : UBW

Fate/Stay Night Empty
PostSubject: Re: Fate/Stay Night   Fate/Stay Night EmptyMon Mar 07, 2011 4:06 am

Nu, acele 2 repilici sunt de la alta tehnica numita Divine Skill:Flawless and Firm/Crane Wings pentru ca o zice in japoneza, UBW l-a invatat in Londra(rugaciunea mai mult) dupa ce <<SPOILER>> a murit Ilya in Ilya arc(poveste ascunsa in care afli cum a ajuns Shirou sa devina Archer).<<SPOILER>>
Deci nu are dreptate rares, si vezi ca pe calculator nu poti juca cu realta nua, numai pe ps2, pe pc ai deja voce de la un alt patch(si scenele cu continut hentai care nu sunt in realta nua).

Divine Skill e cam asa:
Crane wings (Spirit and technique), without opening (flawless and firm)
Spirit and technique (Strength), reaching the mountain (pierce the mountain)
Spirit and technique (Sword), crossing the Yellow River (split the water)
Name (Fame), ending in a different heaven (reaching the imperial villa)
Two rivals / Two great men (We), sharing a life (cannot embrace heavens together)

sau mai usor de citit

Spirit and technique, flawless and firm
Our strength rips the mountains
Our swords split the water
Our names reach the imperial villa
The two of us cannot hold heavens together
—Two great men, sharing a life.

Cu toate ca Emiya Shirou a folosit o versiune diferita de Divine Skill numita Overedge, in doujinul Crucis Fatal Fake, si Archer si Shirou au tehnicile astea 2.
Back to top Go down
Serynh
Newbie
Newbie



Posts : 13
Join date : 2011-01-02

Fate/Stay Night Empty
PostSubject: Re: Fate/Stay Night   Fate/Stay Night EmptyTue Mar 08, 2011 11:42 am

hentai!? in Realta Nua!? prima data cand aud de asta. eu am jucat doar varianta de PS... varianta de PC am gasit-o din greseala acum ceva vreme si cam atat.
Back to top Go down
Archer
Staff
Staff
Archer


Posts : 80
Join date : 2010-12-23
Location : UBW

Fate/Stay Night Empty
PostSubject: Re: Fate/Stay Night   Fate/Stay Night EmptySun Mar 20, 2011 6:33 am

Nu in Realta Nua, numai pe PC. Si este optiune sa dai skip la hentai, cu toate ca e cam sec fara voce.(actorii de vocie nu s-au angajat pt asa cv)
Back to top Go down
Sponsored content





Fate/Stay Night Empty
PostSubject: Re: Fate/Stay Night   Fate/Stay Night Empty

Back to top Go down
 
Fate/Stay Night
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Fight Of Characters RO :: FocRO :: Discutii generale-
Jump to: